„Przez cały czas zdaje mi się, że robię to samo zdjęcie.”

Dnia 21 maja 2017 roku o godzinie 13:30 nastąpiło uroczyste otwarcie „Warstw” – wystawy prezentującej fotografie zmarłego w 2016 roku artysty polskiego pochodzenia, Andrzeja Georgiewa. Wernisaż odbył się w galerii currentart.space, znajdującej się w kamienicy przy ulicy Basztowej 4.

Już o 13:00 ekspozycja zaczęła stopniowo wypełniać się gośćmi, ci zaś snuli się po niej z kieliszkami wina, wymieniając uściski i spostrzeżenia pod bacznym okiem spoglądających nań zewsząd portretów. To właśnie portrety stanowiły bowiem centrum twórczego zainteresowania Georgiewa – rzec można, że te zadziwiająco oszczędne, pod wieloma względami podobne do siebie nawzajem analogowe fotografie są jego znakiem rozpoznawczym. Jeszcze za życia artysta często podkreślał fakt, że jego prace są zupełnie odrębnymi od siebie elementami i nie powinny być rozpatrywane w kategoriach spójnej całości, nie układał ich w serie. Swoją ciemnię fotograficzną nazywał „ciemnicą”, a prezentowane w currentart.space zdjęcia są niczym innym, jak jej zawartością (udostępnioną na potrzeby ekspozycji przez rodzinę artysty)  – pytany, dlaczego tak właściwie je robi, odpowiadał zwykle, że na pamiątkę.

Uroczyste otwarcie wystawy poprowadzili Ewa Pasternak-Kapera (dyrektorka galerii), Agnieszka Dwernicka (dyrektorka festiwalu), Jędrzej Sokołowski i Michał Łuczak (kuratorzy) oraz Magdalena Georgiew (żona artysty). Po wygłoszonych przez organizatorów przemówieniach goście wrócili do krążenia po galerii, wymiany opinii i mierzenia się z kolejnymi, wypełnionymi portretami pomieszczeniami. Słychać było gwar rozmów oraz dobiegające zza czarnej kurtyny dźwięki zapętlonej, w pewien sposób niepokojącej muzyki; nie stanowiła ona jednak integralnej części ekspozycji.

W trakcie wernisażu miała miejsce również sprzedaż wydanego przez Fundację Architektura Fotografii dwujęzycznego (polsko-angielskiego) katalogu – pierwszej na rynku publikacji ukazującej twórczość artysty w tak szerokim zakresie.

Wystawę można oglądać do 19 czerwca bieżącego roku. Galeria mieści się na ul. Basztowej 4 i jest otwarta od wtorku do niedzieli, w godzinach 12:00-20:00.

tekst: Sonia Surma

zdjęcia: Liudmyla Radyk

WERN_RADYK_21_05_GEORGIEW_WARSTWY_CURRENTART_11

WERN_RADYK_21_05_GEORGIEW_WARSTWY_CURRENTART_44 WERN_RADYK_21_05_GEORGIEW_WARSTWY_CURRENTART_19 WERN_RADYK_21_05_GEORGIEW_WARSTWY_CURRENTART_20 WERN_RADYK_21_05_GEORGIEW_WARSTWY_CURRENTART_21 WERN_RADYK_21_05_GEORGIEW_WARSTWY_CURRENTART_23 WERN_RADYK_21_05_GEORGIEW_WARSTWY_CURRENTART_27 WERN_RADYK_21_05_GEORGIEW_WARSTWY_CURRENTART_29 WERN_RADYK_21_05_GEORGIEW_WARSTWY_CURRENTART_30 WERN_RADYK_21_05_GEORGIEW_WARSTWY_CURRENTART_33 WERN_RADYK_21_05_GEORGIEW_WARSTWY_CURRENTART_38 WERN_RADYK_21_05_GEORGIEW_WARSTWY_CURRENTART_40

Dodaj komentarz