Festiwal czas zacząć!

Piątkowego wieczoru nasz festiwal ruszył pełną parą! Rozpoczęcie odbyło się w Galerii Starmach o godz. 18.00. Kilka minut przed oficjalnym otwarciem galeria powoli wypełniała się ludźmi. Było ich coraz więcej i więcej. Ściany zapełnione były zdjęciami znanych artystów, które przyciągały wzrok odwiedzających. Zapytana przez jednego z wolontariuszy Justyna Skowronek, która opiekuje się MFKa – „Jak się czujesz, że przyszło tyle ludzi” – odpowiedziała – „Zaczęłam się już do tego przyzwyczajać”. Co oznacza tylko, że zarówno sam start jak i przebieg festiwalu cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród młodzieży, dorosłych i zagranicznych gości.

Wern_Barejka_Starmach_19.05-18
(zdj. Piotr Barejka)

Tegoroczna edycja Miesiąca Fotografii jest wyjątkowa, ponieważ festiwal obchodzi 15. urodziny. Wystawa była oblegana przez wolontariuszy, którzy kilka dni wcześniej pomagali ją przygotować. Ekipa wolomfk przez cały czas była czujna. Wolontariusze robili zdjęcia, by upamiętnić to wydarzenie. Wymieniali się swoimi spostrzeżeniami. Dokładnie analizowali wystawę, a po oficjalnym otwarciu wspólnie świętowali sukces. Mowę otwarcia wygłosili dyrektor galerii, festiwalu, artyści i gość specjalny Gordon MacDonald, który jest kuratorem tegorocznej odsłony festiwalu. Tematem przewodnim edycji jest „Zewnątrz wewnątrz”. Jeden z prowadzących powiedział : „Ten projekt nie powstałby bez zaangażowania wielu ludzi, którzy tak naprawdę wierzą w fotografię, jest to ich pasja i po prostu ją kochają”. Rozpoczęcie odbywało się w języku polskim i angielskim. Było to znacznym ułatwieniem nie tylko dla nas, ale i dla gości, którzy przybyli z zagranicy w tym Pana Gordona. „Ten projekt kończy się aukcją w Warszawie” – takie słowa padły z ust prowadzącej. Przy każdej fotografii była zamieszczona cena wywoławcza, więc można było odczuć powagę istnienia wszystkich zdjęć.

Wern_Barejka_Starmach_19.05-08
(zdj. Piotr Barejka)

Po zakończeniu przemowy ludzie mieli czas na dokładne oglądanie wystaw. To był moment gdzie mogli porozmawiać z gośćmi, z nami jako wolontariuszami i wymienić swoje poglądy na temat danych prac fotograficznych.

Start festiwalu w Galerii Starmach był wielkim osiągnięciem, które pozostanie w pamięci. Teraz czekamy na dalszy rozwój wydarzeń. Najważniejsze, że wszyscy będziemy wkładać sporo wysiłku, by cały festiwal okazał się wielkim sukcesem.

tekst: Monika Sochacka

Wern_Barejka_Starmach_19.05-10
(zdj. Piotr Barejka)

 

Dodaj komentarz