„Bez Was nie ma tego wolontariatu, nie ma mnie, nie ma Festiwalu.”

Dostaję informacje od wielu wolontariuszy Miesiąca Fotografii w Krakowie 2016, że ten wolontariat to jest coś dobrego, że nigdy w czymś takim nie brali jeszcze udziału, że jest dobrze zorganizowany. Jak zatem zrobić dobry wolontariat?
Żeby na to odpowiedzieć, trzeba się najpierw zastanowić, co to w ogóle jest dobry wolontariat? Dla mnie jest to czas, który spędza ze sobą grupa ludzi, na co dzień kompletnie ze sobą nie związanych, ale w trakcie wolontariatu połączonych: pasją, chęcią pomocy, spędzenia dobrze czasu czy poznania wartościowych ludzi. Dobry wolontariat tworzy według mnie taka organizacja, która to wolontariuszom umożliwia. To organizacja, która stawia wymagania, prowokuje, inspiruje, uczy, rozwija. Dla mnie to jest właśnie dobry wolontariat.

A jak go w takim razie robić?
Trzeba oddać władzę ludziom.

Najpierw władzę, a właściwie autonomię dostałam ja – koordynatorka. Obdarzono mnie zaufaniem oraz wolnością, aby realizować szalone pomysły. A swoją władzę zaczęłam dystrybuować dalej. Bo lubię się dzielić i tylko wtedy kiedy coś współtworzę, ma to dla mnie sens. No i tworzenie takiego dobrego wolontariatu wychodzi wtedy dużo lepiej. Nie jest łatwiejsze, bo wymaga więcej pracy, rozmów, planowania, kreowania struktur, ciągłej adaptacji i wspierania się nawzajem. Taką atmosferę – wsparcia i współpracy – staram się tutaj tworzyć, bo tylko w takiej mnie samej dobrze się pracuje.

Ten wolontariat nie jest idealny (i dobrze, bo byłoby nudno), ale można śmiało powiedzieć, że jest dobry. A jak robić, by był lepszy, inny, rozwijał się?  Nie wyobrażam sobie nie pytać o to samych wolontariuszy. Wielu z Was ma pewnie inną opinię, zauważa coś, czego ja nie widzę, także zapraszam do podzielenia się własnymi obserwacjami, wiedzą i doświadczeniem. Teraz lub już za chwilę w ankiecie ewaluacyjnej.

Bez Was nie ma tego wolontariatu, nie ma mnie, nie ma Festiwalu. Macie tutaj jeden wspólny, ale najważniejszy głos. Jestem tu, aby go zawsze wysłuchać, a Twoja, Wasza opinia liczy się dla mnie najbardziej.

DSC_9472

Michał Pawełczak

DSC_9474

Tekst : Justyna Skowronek
Zdjęcia : Michał Pawełczak

Dodaj komentarz